Zorza przegrywa na inaugurację

2013-10-02, Autor: rf, mkor
Faworyzowana ekipa KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice była pierwszym rywalem Zorzy, który pojawił się w Wodzisławiu na meczu II ligi. Na inaugurację nasze siatkarki musiały przełknąć gorycz porażki.

Inauguracyjny punkt meczowy w sezonie zdobyły wodzisławianki, ale ostatecznie ze zwycięstwa w spotkaniu cieszyły się zawodniczki z Gliwic, mające pierwszoligowe aspiracje.

Pierwsza partia pojedynku rozegranego w sobotę była bardzo wyrównana, a przez większość seta żadnej z ekip nie udało się uzyskać przewagi większej, niż dwupunktowa. Początkowo lekką przewagę zdobyły przyjezdne siatkarki, ale przy stanie 4:6 dwa kolejne "oczka" wywalczyły zawodniczki Zorzy. Od tego momentu trwała zacięta walka w czasie każdej akcji, a wynik oscylował w granicach remisu.

Pod koniec pierwszej odsłony na tablicy widniał rezultat 18:18 i wydawało się, że nasze zawodniczki spróbują powalczyć o zwycięstwo w secie. Skuteczna gra blokiem naszych rywalek, a także bardzo silne i skuteczne ataki spowodowały, że to one przejęły inicjatywę. Dwie zagrywki w siatkę miejscowych siatkarek, przeciwniczki bezlitośnie wykorzystały i zwycięsko zakończyły pierwszą partię, wygrywając 25:21.

Druga partia, choć też przegrana, momentami wyglądała w wykonaniu Zorzy lepiej niż pierwsza. W ofensywie przełamała się Weronika Dusza, która w pierwszym secie miała problemy ze sforsowaniem bardzo wysokiego bloku gliwiczanek.

Mogły podobać się też ataki z drugiej linii Oli Małek oraz skuteczne bloki Patrycji Szado. Dobrze broniła libero, Agnieszka Ostrzołek, a asami serwisowymi popisała się Marta Wójcik. Były momenty, gdy przewaga Zorzy wynosiła nawet 3 lub 4 "oczka", a kibice spodziewali się skutecznego finiszu w wykonaniu miejscowych. Przyjezdne potrafiły przełamać jednak swoją niemoc, doprowadzając do remisu 16:16. Kilka kolejnych akcji to walka punkt za punkt, ale w końcówce to akademiczkom udało się uzyskać przewagę. Ostateczny wynik drugiego seta to 22:25 dla gliwiczanek.

Kibice spodziewali się dalszej twardej walki i meczu, który nie zostanie rozstrzygnięty w trzech setach. Okazało się jednak, że po drugiej odsłonie, siatkarki Zorzy straciły impet. Początek trzeciej partii nie wyglądał dobrze. Wynik 0:4 po kilku pierwszych akcjach, a później kontrolowanie sytuacji na boisku przez zawodniczki AZS-u i spokojne powiększanie przewagi nad miejscowym zespołem - tak wyglądała ostatnia, jak się okazało, partia meczu otwarcia w sezonie 2013/2014.

Nie pomogło nawet wprowadzenie na rozegranie Darii Hibner, która próbowała poderwać do walki swoje koleżanki. Siatkarki Zorzy w kilku momentach podejmowały walkę i zdobywały punkty po ciekawych akcjach czy punktowych zagrywkach, ale nie wystarczyło to na dobrze dysponowane w tym dniu gliwiczanki, które ostatecznie zwyciężyły w trzeciej partii 25:13 i w całym spotkaniu 3:0 w setach.

Pierwszy mecz sezonu to jednocześnie pierwsza porażka. Warto jednak nadmienić, że na pewno Zorza nie była faworytem spotkania z drużyną z Gliwic. Działacze i zawodniczki AZS-u Politechniki Śląskiej zakładają w bieżącym sezonie walkę o awans do I ligi, a realizacji tego celu miały służyć m. in. wzmocnienia dokonane przed sezonem. Wiadomo było, że o zwycięstwo będzie bardzo trudno i przebieg spotkania z gliwiczankami potwierdził te przewidywania. Fani miejscowej drużyny pozytywnie komentowali jednak postawę swoich ulubienic, a pierwsze dwa sety spotkania i wyrównana walka Zorzy z potencjalnie silniejszym zespołem AZS-u pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Kolejny mecz w Wodzisławiu już 5 października, a rywalkami zespołu Zorzy będzie ekipa SMS PZPS II Sosnowiec.  Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8 w Wodzisławiu Śląskim, przy ul. Jastrzębskiej 136.