zamknij

Wiadomości

Pracownicy sanepidu mają dość!

2020-06-29, Autor: AB

O tym, że wodzisławski sanepid boryka się z licznymi problemami pisaliśmy niejednokrotnie. Tym razem głos zabrali jego pracownicy i napisali pismo do wojewody. Jesteśmy już na granicy naszej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Dlatego apelujemy o pilne ustosunkowanie się do naszej sytuacji - kończą tam swój apel.

 

Reklama

Wodzisławski sanepid swoim zasięgiem obejmuje powiat wodzisławski i Jastrzębie - Zdrój. Odbieraliśmy od Was liczne sygnały, w których wskazywaliście na nieprawidłowości w jego działaniu: brak kontaktu czy sprzeczne informacje udzielane przez pracowników.

17 czerwca pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim napisali list do Wojewody Śląskiego, w którym przedstawili sytuację ze swojej perspektywy. Jak ona wygląda?

- Jak Pan z pewnością wie, w trwającej już czwarty miesiąc epidemii nasza stacja została najbardziej obciążona pracą spośród wszystkich sanepidów nie tylko w województwie śląskim, ale w całej Polsce. Według danych z bazy EWP osób objętych kwarantanną lub izolacją domową było na naszym terenie do tej pory prawie 13 tysięcy, w tej chwili jest ich około 5 tysięcy. Do obsłużenia takiej ilości petentów mamy około 50 pracowników (znaczna część w wieku przedemerytalnym), pracujących 7 dni w tygodniu, również w święta, po 14 godzin, nie licząc obsługi telefonu alarmowego w godzinach nocnych - piszą pracownicy sanepidu.

Autorzy listu zwrócili uwagę na liczne problemy, które wyraźnie utrudniają im pracę i w efekcie prowadzą do sytuacji, w której:

- Działamy w ogromnym stresie, zewsząd jesteśmy atakowani, nierzadko kierowane są w naszą stronę groźby. Niestety, nie mamy również wsparcia ze strony przełożonych na wyższych szczeblach, którzy prócz wygłaszania w mediach opinii o naszej nieudolności, co tylko podsyca społeczną niechęć i agresję, nie robią nic, aby realnie usprawnić pracę powiatowych sanepidów - relacjonują.

Nie kryją również swojego rozgoryczenia:

- Docierają do nas informacje o wsparciu, jakie jest udzielane różnym instytucjom na walkę                 z koronawirusem, pracownicy ochrony zdrowia, policjanci i inne służby dostają środki na wynagrodzenia za dodatkową pracę, w szczególnych warunkach. A my ciągle słyszymy, że za nadgodziny  i pracę w niedziele i święta możemy sobie wybierać dni wolne. Tylko kiedy, skoro końca epidemii nie widać? Chcielibyśmy, aby tak, jak to funkcjonuje w innych zakładach pracy, również nasz pracodawca miał możliwość wypłacenia nam należnych wynagrodzeń za ciężką, ponadnormatywną pracę.

Tu przytaczamy całość pisma skierowanego do wojewody i samorządowców:

 

 

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~may 2020-06-29
  15:17:53

  32 10

  "wygłaszania w mediach opinii o naszej nieudolności"
  to nie opinie, a fakty. Proszę bardzo, niech pracownicy sanepidu napiszą ile trwa przez nich obsłużenie jednego petenta. Odpowiem: około 30 minut. 30 minut, bo pani w międzyczasie jeszcze sobie z koleżanką porozmawia, biureczko przetrze, pisanie na klawiaturze jednym palcem to standard. 30 minut. Nic dziwnego, że ludzie stoją w kolejce od 5 rano i stoją w niej po 3-4h. Jak przez 30 lat poza "kontrolami" lokali i wydawaniem książeczek totalnie NIC się nie robiło, to jak teraz trzeba popracować, to wielka obraza. Wyobraźcie sobie drogie panie, że w tym kraju żyją też inni ludzie, których też to dotknęło. I od marca albo potracili pracę, albo pracują w takich branżach, że muszą pracować na 120%.
  Zacznijcie pracować tak jak powinnyście, to nie będzie mega kolejek, nie będzie aż tak zawalonych lini telefonicznych. Ale niestety taka jest prawda: szybciej dowiem się czegoś z wojewódzkiej stacji w katowicach, niż z powiatowej w wodzisławiu.

 • ~PimpaLesna 2020-06-29
  17:31:08

  6 31

  @may - Trzeba bylo skonczyc jakas szkole i pokazac jak sie powinno pracowac! Czy zbyt tepy jestes?

 • ~may 2020-06-30
  17:45:57

  24 0

  @PimpaLesna, aaa no oczywiście, naczelna hejterka - i tobie dzień dobry. Tak się składa, że skończyłem - nawet nie jedną. Ale do czego zmierzam: pracuję w dużej firmie z branży IT (tak tak, wiem. Roszczeniowi gówniarze którzy dostają kupę kasy za klikanie w komputer). Gdyby ktokolwiek, w jakiejkolwiek PRYWATNEJ firmie pracował tak jak w sanepidzie, wyleciałby na zbity pysk po miesiącu. (nie dotyczy to tylko mojej branży - dotyczy to każdej prywatnej firmy). I tu nawet nie ma o czym dyskutować - firma musi na siebie zarabiać. Każdy sobie jakiś zawód wybrał i jeżeli komuś jego praca nie odpowiada albo sobie w niej zwyczajnie nie radzi, to może czas najwyższy zmienić profesję?
  PSSE w Wodzisławiu to od kilkunastu lat zwykła przechowalnia dla urzędników, gdzie mogą sobie spokojnie dociągnąć do emerytury. Powiatowy sanepid: prawie żadnej odpowiedzialności, 50% czasu to wydawanie książeczek, a drugie tyle to "niezapowiedziane" kontrole w lokalach. I NAGLE PRZYSZŁA PANDEMIA i się wszystko zesrało. Nie tylko trzeba pracować, ale jeszcze trzeba to robić dobrze i szybko, bo od (tym razem faktycznie) zależy czyjeś zdrowie i życie.

 • ~PimpaLesna 2020-07-01
  17:49:12

  1 17

  @may - widzisz kolego, ja nie skonczylam zadnej szkoly i tez pracuje w IT, prawdopodobnie na znacznie wyzszym i technicznie odpowiedzialnym stanowisku niz ty kiedykolwiek osiagniesz. No ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym ze Sanepid to nie firma tylko instytucja. Rozumiesz roznice miedzy firma a instytucja? Jako instytucja prawdopodobnie cierpni na chroniczne niedofinansowanie (jak kazda instytucja w tym kraju). Pytam sie co na to urzednicy odpowiedzialni za dzialanie tych instytucji? Dlaczego byly pieniadze na glupia propagande o maseczkach a nie bylo na porzadny sprzet testowy dla Sanepidu? Odpowiem ci dlaczego: bo latwiej jest popajacowac w mediach (jak ty to robisz), niz rzeczywiscie rozwiazac rzeczywisty problem w tym kraju.

 • ~puchacz 2020-07-03
  01:03:55

  9 2

  Do~~ Pimpa Leśna....to za rządów PO likwidowano SSE , a czs pandemii to czas wyjątkowy wszyscy się uczyli i uczą się jak to zjeść , nikt jeszcze epidemii nie przerabiał w realu , więc droga Pimpo więcej umiarkowania w osądach. Skromna to Ty nie jesteś , no male jak się jest siostrą Kalinowskiej ... tak ,tak tej Kalinowskiej... to czego się spodziewać

 • ~Artwas 2020-07-05
  11:07:53

  7 3

  Hmmm
  Szanowni Państwo z sanepidu otóż witam was w świecie zwykłych ludzi w którym trzeba pracować Naprawdę......
  Dziwny i niedobry ten świat prawda?
  Pozdrawiam a tak na marginesie kto nie daje rady niech zmieni pracę jest mnóstwo młodych którzy chętnie was zastąpią

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.